Wraz z końcowym spotkaniem w ramach projektu BiDiMoVe odbywającym się 24.09.2021 w Hamburgu, rozpocznie się funkcjonowanie rozwiązania nazywanego “przyspieszaniem autobusów miejskich przyszłości”. Projekt BiDiMoVe (“Bidirektional, Multimodal, Vernetzt”) to inicjatywa inteligentnego przyspieszania i usieciowienia transportu publicznego, która została sfinansowana przez BMVI. Scentralizowane przyspieszanie autobusów miejskich realizowane jest za pomocą produktu C-CALL firmy GEVAS software.

Linia autobusowa M26 w dzielnicy Rahlstedt funkcjonuje w Hamburgu jako linia pilotażowa. Każdego dnia roboczego podróżuje nią ponad 11.500 pasażerów. C-CALL umożliwia komunikację autobusów z sygnalizacją świetlną i pozwala na zoptymalizowane sterowanie sygnalizacją. Precyzyjna i dostosowywalna priorytetyzacja autobusów miejskich umożliwia dynamiczną i elastyczną odpowiedź w zależności od natężenia ruchu i związanych z tym opóźnień, pozwalając uzyskać większą punktualność oraz większą zgodność z rozkładami jazdy.

Kierowcy autobusów otrzymują rekomendacje dotyczące prędkości jazdy za pomocą wyświetlaczy w kabinie, tak aby możliwy był dojazd do najbliższej sygnalizacji podczas trwania sygnału zielonego. Na przystankach autobusowych system BiDiMoVe rekomenduje optymalny czas odjazdu, by umożliwić przejazd przez najbliższe skrzyżowanie bez zatrzymania.

Przydrożne stacje RSU (Road Side Units) oraz centrum sterowania RSU dostarczone przez firmę AVT STOYE, spełniające wymagania standardu OCIT-O V3.0, są wykorzystywane do połączeń z autobusami. Tak zaprojektowana sieć umożliwia zsynchronizowaną w czasie, dwukierunkową komunikację autobusów i sygnalizatorów świetlnych z systemem C-CALL. Nowy system zostanie zaprezentowany podczas światowego kongresu ITS w październiku.