Projekt zakończony sukcesem

Po 25 miesiącach projekt “KoMoD – Kooperatywna Mobilność w Cyfrowym Obszarze Testowym Düsseldorf” finansowanym przez Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI) dobiegł końca. Podczas projektu powstała między innymi aplikacja “trafficpilot” dla rowerzystów.

Na 20 kilometrowym obszarze testowym w warunkach rzeczywistego ruchu drogowego zaimplementowano i testowano innowacyjne technologie sterowania ruchem takie jak środowisko sieciowe dla infrastruktury i pojazdów oraz rozwiązania wysoko zautomatyzowanej jazdy w środowisku sieciowym. Wyniki testów zaprezentowano 1 lipca 2019 roku w Dusseldorfie. Spotkanie zostało otwarte przez Hendrika Wusta, ministra transportu kraju związkowego Nadrenia Północna – Westfalia oraz Thomasa Geisela burmistrza Dusseldorfu.

W Dusseldorfie rozwiązania półautomatycznej jazdy w środowisku sieciowym zostały przetestowane po raz pierwszy na obszarze testowym wyznaczonym na autostradach oraz w śródmieściu. W miejscach takich jak sekcje na autostradach A57 oraz A52, trójkąt Heerdter, tunel drogowy Rheinalleetunnel, most Rheinkniebrücke, dzielnica Friedrichstadt oraz kompleks biurowy Vodafone przetestowano liczne scenariusze, w których pojazdy komunikują się z odpowiednią infrastrukturą drogową. Aplikacja “traffipilot” była testowana przez rowerzystów na drodze Luegallee w dzielnicy Oberkassel.

Burmistrz Thomas Geisel podkreślał: “W projekcie KoMoD toczą się prace nad ruchem drogowym przyszłości. Automatyczna jazda w środowisku sieciowym przyczyni się w znaczny sposób do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i efektywności ruchu drogowego. Jednocześnie zredukowany zostanie hałas i zanieczyszczenie powietrza. Jestem szczególnie zadowolony z faktu, iż pierwsza aplikacja opracowana w projekcie, która zostanie przekazana do użytku jest wsparciem dla ruchu rowerowego i przez to czyni go bardziej atrakcyjnym. Aplikacja trafficpilot, która jest już dostępna do pobrania wskazuje odpowiednią prędkość, by przejechać płynnie na tzw. zielonej fali.”

Nowa aplikacja na smartfony “trafficpilot” jest już dostępna do pobrania ze sklepów App Store (iOS) oraz Play Store (Android).

Obszar testowy Düsseldorf